**
KELJ
1) DELUJE ANTIINFLAMATORNO
Snaga kelja leži u skoro 45 različitih flavonoida koji mogu da spreče inflamaciju u organizmu, a čak i da izleči inflamatorne bolesti, kao što su artritis, bolesti srca i neke autoimmune bolesti.
2) DETOKSIKUJE ORGANIZAM
Nova istraživanja su pokazala da kelj može da potpuno detoksikuje organizam i da reguliše opšte stanje organizma jer dopire čak do DNK. Za to je zadužen izotoicijanat, koji nastaje iz molekula kelja.
3) SMANJUJE RIZIK OD DOBIJANJA RAKA
U skorijim istraživanjima, utvrđeno je da kelj smanjuje rizik od dobijanja raka kod bar pet različitih tipova kancera: debelog creva, dojke, bešike, jajnika i prostate. I u ovome značajnu ulogu igra izotocijanat, koji nastaje iz molekula kelja, glukozinolata.
4) PUN JE GVOŽĐA I KALCIJUMA
Kelj ima u sebi više gvožđa po kaloriji nego govedina, a više kalcijuma po kaloriji nego mleko i lakše se apsorbuje u orgnizmu od mlečnih proizvoda. Sa 100 grama kelja, pokriva se 88 procenata preporučenog dnevnog unosa protein.
5) PUN JE VLAKANA
Vlakna su makronutrijenti , što znači da su nam svakodnevno potrebni, ali ih, pak, većina ljudi ne uzima dovoljno. Jedna porcija kelja ne samo da sadrži 5 procenata preporučenog dnevnog unosa vlakana, već u sebi sadrži 2 grama proteina.
6) PUN JE OMEGA-3 i 6 MASNIH KISELINA
Porcija kelja sadrži 121 mg omega-3 i 92.4 mg omega-6 masnih kiselina. Samo 100 grama kelja pokriva 10 procenata preporučenog dnevnog unosa omega-3 masnih kiselina koje regulišu inflamatorne procese u organizmu.
7) IMA MALO KALORIJA I POMAŽE VARENJU
100 grama kelja sadrži samo 36 kalorija i 0 grama masnoće, al ii skoro 20 procenata neoprodne dnevne količine vlakana, zbog čega potpomaže varenju, smanjuje opstipaciju i snižava količinu šećera u krvi.
8) PUN JE VITAMINA K I A
Kelj sadrži veliku dozu vitamina K (čak 1327 procenata preporučenog dnevnog unosa u 100 grama), koji je od ključne važnosti za sintezu osteokalcina, proteina koji jača strukturu naših kostiju. Vitamin K takođe sprečava kardiovaskularna oboljenja i mogućnost od zadobijanja moždanog udara. U 100 grama kelja možemo naći i 192 procenata preporučenog dnevnog unosa vitamina A, koji je efektan antioksidant, podiže imunitet, održava zdrave kosti i zube i od esencijalne je važnosti za reproduktivne organe.
9) SNIŽAVA HOLESTEROL
Kelj je odličan kada je u pitanju snižavanje nivoa holesterola u krvi, a taj efekat se pojačava ako ga kuvate na pari. Tokom ovog procesa se podstiče produkcija kiselina u kelju koje smanjuju nivo holesterola i to mnogo više nego kad ga jedete živog.
10) PODIŽE IMUNITET
Kelj je bogat karotenoidom i flavanoidom, antioksidansima koji značajno podižu imunitet, kao i vitaminima A i C.
KAKO JESTI KELJ:
• Napravite salatu od različitog zeleniša i kelja
• Ubacite ga u sos za pastu ili u rižoto
• Kuvajte ga na pari i jedite ga kao varivo
• Propržite na maslinovom ulju sa belim i crnim lukom
• Ispecite čips od kelja
No comments:
Post a Comment
Коментар: