Tradicija gajenja gljive Šitake i njena upotreba u medicini potiče iz Kine i duga je više od dve hiljade godina.
Aktivni sastojci:
LENTANIN- beta 1,3 glukan je značajan zbog antitumornog delovanja.
ERITADENIN- derivat butanske kiseline, delovanje mu je registrovano kao antiholesterolemik, smanjuje količinu holesterola u krvi te preventira arteriosklerozu, infarkt i dr.
Šitake nazivaju ubicom raka. Prema tradicionalnoj kineskoj i japanskoj medicini ova gljiva smanjuje nivo masti u krvi i reguliše krvni pritisak te oporavlja bolesnu jetru i pankreas. Šitake snažno sprečavaju slepljivanje krvi ili agregaciju krvnih zrnaca.
Upotrebom Šitake gljive moguće je delotvorno ublažavati hronične bolesti srca i krvnih sudova i ubrzavati oporavak od njihovih akutnih komplikacija, zatim kod visokog pritiska (posebno kod teške i maligne hipertenzije), arterioskleroze, tromboze dubokih vena, plućne embolije, suve gangrene, koronarne skleroze, srčanog udara, ishemije, moždane kapi, arteriosklerozom uzrokovanih bolesti bubrega i oka i sl. kao i hiperlipidemije, žučnih kamenaca, gihta, arteriosklerozom i hipertenzijom uzrokovanih smetnji potencije i dr.
Pre upotrebe, gljive držati u vodi (može i u toploj) dok ne povrate volumen i mekoću. Može i više sati. 1kg svežih gljiva odgovara cc 150 gr sušenih, svega 250 kalorija.
Prema japanskom makrobiotičaru Mičio Kušiju, čaj se priprema na sledeći način:
Potopi se jedan šešir Šitake u dve šolje vode na jedan sat. Zatim se iseče i malo posoli, pa se kuva 20 minuta. Čaj se procedi i pije po pola kafene šoljice odjednom. Dršku ne treba odbaciti, nasečena se može dodati u jelo.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JVM_languages
https://www.agromedia.rs/agro-teme/ukrasno-i-lekovito-bilje/reisi-gljiva-cudotvorni-lek-za-sve-bolesti
No comments:
Post a Comment
Коментар: